• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تجربه کاربری یا UX چیست؟
#1
تجربه کاربری و رابط کاربری دو اصطلاح متداول هستند که در وب و همچنین طراحی اپلیکیشن آن ها معمولا در یک اصطلاح طراحی UI/UX قرار می گیرند و از دیدگاه خود یک چیز را توصیف می کنند. در این بخش قصد داریم به بررسی سوال تجربه کاربری چیست? بپردازیم.

تجربه کاربری چیست؟

UX مخفف کلمه user experience است. در واقع تجربه کاربری از برنامه با نحوه تعامل مشخص می شود. UX به سوال هایی پاسخ می دهد که اهمیت بسیار زیادی برای نرم افزار دارد. به عنوان مثال آیا تجربه استفاده از نرم افزار دست و پا گیر و پیج کننده است یا خیر؟ آیا مرور برنامه منطقی خواهد بود یا یا موضوع دلخواه است. آیا تعامل با برنامه این حس را در افراد ایجاد می کند که آن ها به طور موثری برای رسیدن به اهداف تعیین شده اند یا حس خوبی را به افراد نمی دهند. تجربه کاربری با استفاده از اینکه تعامل عناصر رابط کاربری که طراحان UI ایجاد کرده اند و این طراحی کاربری چقدر آسان یا سخت است تعیین می شود.


مرور تجربه کاربری به زبان ساده( UX چیست؟)


قصد داریم به طور ساده به معرفی تجربه کاربری پس از مرور رابط کاربری بپردازیم. در نظر داشته باشید که طراحان تجربه کاربری نگران رابط کاربری یک برنامه هستند و به همین دلیل است که بسیاری افراد اختلاف بین UI و UX را غیر شفاف می دانند. طراحان UI وظیفه دارند تصمیم بگیرند که رابط کاربری چگونه به نظر می رسد و طراحان UX وظیفه تعیین نحوه عملکرد رابط کاربری را بر عهده دارند.
آن ها ساختار رابط کاربری و عملکرد آن را تعیین می کنندو نحوه ساماندهی آن ها و همچنین ارتباط قسمت ها را در کنار چگونگی عملکرد رابط را وظیفه دارند طراحی کنند. این موارد اگر به خوبی کار کند و بتواند به صورت یکپارچه قرار گیرند کاربر تجربه خوبی از استفاده نرم افزار خواهد داشت. از طرفی دیگر اگر این طراحی پیچیده و غیر معمول باشد شاهد یک تجربه کاربری بد هستیم که طراحان UX برای جلوگیری از سناریوی دوم کار می کنند.در نظر داشته باشید که برای طراحان UX مهم است که درک کاملی از رویه ای که کاربران ترجیه می دهند از آن را استفاده کنند و با آن تعامل داشته باشند را به دست آورند.
بنابراین یک طراح UX تصمیم می گیرد که رابط کاربری چگونه کار می کند در حالی که طراح UI تصمیم می گیرد که رابط کاربری چگونه به نظر می رسد. این یک روند بسیار خوب برای ایجاد نرم افزار است.
پاسخ


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


کاربران در حال بازدید این موضوع:
1 مهمان


کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به قشم ولتاژ می باشد. طراحی و اجرا توسط